Léčení podle ájurvédy

Jak již bylo zmíňeno, Ayurvéda je zaměřena ve svém léčebném přístupu na odstranění nerovnováhy. Jakmile se tělo vrátí do stavu harmonie, příznaky onemocnění vymizí. V zásadě existují dva terapeutické principy: léčení s prostředky protichůdných vlastností a léčení s prostředky totožných vlastností.

Protichůdné prostředky snižují nežádoucí vlastnosti, které se v těle nahromadily a tím pomáhají tělu vrátit se do rovnováhy. Tento přístup se používá zejména u fyzicky se projevujících nerovnováh. Stejná onemocnění však mohou mít různý původ, a proto i odlišný terapeutický přístup. Jako příklad si můžeme uvést nadváhu. Je-li v těle příliš kaphy ve formě těžkosti, stagnace a akumulace, projeví se to typicky nadváhou. V tomto případě se doporučuje redukční dieta obsahující lehkou, nízkotučnou a nízkokalorickou stravu. K tomu je samozřejmě nutné přidat intensivní pohyb. Také je nutno stimulovat pomalé zažívání, nejlépe pomocí ostrého koření jako je pepř, chilli nebo čerstvý zázvor. Na druhé straně existuje nadváha typu vata, jež navenek vypadá stejně jako nadváha typu kapha. Vata nadváha je způsobena zejména nepravidelností ve stravě a tím i v zažívání. Vata typy potřebují naopak poměrně vydatnou dietu, aby překonaly slabost, kterou často cítí. Je ale nutné dbát na pravidelnost v jídle a to zejména v případě oběda. Překvapivě dojde v tomto případě k redukci váhy tím, že dotyčný jí nikoliv méně, ale pravidelně.

Druhý přístup je založen na principu totožnosti. Podáme-li malé množství prostředku s podobnými vlastnostmi, zvýšíme tak v těle právě tyto vlastnosti. Tak například pacientka s vata konstitucí, jež trpí bolestmi hlavy způsobenými strachem ze změn v partnerském vztahu, potřebuje nikoliv mentální očistu, ale podporyplný přístup a posílení nervové soustavy. Toho lze dosáhnout denními jemnými masážemi teplým olejem a požitím teplého mléka s uklidňujícím kořením večer před spaním. Samozřejmě intelektuální pochopení situace je také nutné. Takový přístup jí celkově zklidní a tím pádem odstraní příčinu bolestí hlavy. V Ayurvédě se principu totožnosti užívá zejména u nerovnováh v jemnohmotném systému, to jest citového či duševního rázu. Homeopatie později rozvinula tento přístup do samostatné moderní disciplíny.

Při volbě léčebného zásahu je nutné brát v úvahu nejenom příčinu a příznaky, ale i závažnost nerovnováhy. Jiný přístup bude u léčby onemocnění a jiný při preventivním zásahu. V obou případech je výběr založen na osobní konstituci, konkrétních nerovnováhách ve vata, pitta, a kapha systému a ročním období, ve kterém se nacházíme. Obvykle se začíná s úpravou životního režimu, neboť denní navyky jsou ty, jež nás formují nejsilněji. Ráda bych uvedla případ 16ti leté dívky s denními bolestmi hlavy. Ukázalo se, že v touze po štíhlosti obvykle celý den nejí a ztracenou energii potom dohání pozdní vydatnou večeří. Výsledkem této nepravidelnosti byla nejenom chronická zácpa, ale bolest hlavy, se kterou se denně probouzela. Úprava stravy u této pitta osoby byla dostatečná k tomu, aby během týdne bolesti hlavy vymizely. V jiných případech je nutné přidat léčivé byliny, energetické léčení, či vnitřní očistu. Také je nutné porozumět proč onemocnění přišlo. Nemoc je v Ayurvédě považována za zprávu, důležité sdělení, které je nutné rozšifrovat. Obvykle nám přichází říci, že je třeba cosi změnit v našem životě. Musíme být otevření nejenom změnám, jež bude nutné učinit, ale také vynaložit soustavné úsilí. Tak tomu bylo u 45ti leté ženy, která trpěla silnými migrenosními záchvaty. Působení bylin jí sice pomohlo lépe se vyrovnat s migrénami, ale odstranit je nemohlo. Důvodem úporných bolestí byl totiž nevyjádřený hněv, konflikt, který vždy záchvat vyvolal. Teprve snaha o pochopení této souvislosti a energetické léčení pomohlo migrény odstranit.

Z hlediska lékaře je důležité mít jasno o prognoze a čase, v němž je možno očekávat zlepšení zdravotního stavu. Přístup pacientů je v tomto ohledu ještě důležitější. V této souvislosti mi vyvstane v paměti případ úspěšného obchodníka který od 20ti let trpěl překyseleností žaludku. O 40 let později byl tento problém tak silný, že denně musel vypít tři láhve neutralizujícího léčebného roztoku. Přestože po měsíci ayurvédského léčebného zásahu se kyselost snížila o 20%, obchodník přestal ve svém úsilí, neboť se mu zdál pokrok příliš pomalý.

Přestože i v Ayurvédě existují určité prognosticky nepříznivé stavy, je mou osobní zkušeností, že tělo je obvykle velmi vděčné za úsilí vynaložené směrem k rovnováze. V tomto směru existuje pravidlo 10:1. To znamená, že je třeba vynaložit úsilí po alespoň desetinu času ve srovnání s délkou onemocnění k navrácení těla do rovnováhy. Například trpí-li někdo astmatem 10 let, je třeba očekávat, že alespoň 1 rok soustavného úsilí je potřeba, aby došlo k zásadnímu obratu ve zdravotním stavu. Jakmile jsou odstraněny nerovnováhy, je možné se začít věnovat prevenci.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode