Ajurvéda

Ayurvéda je systém medicíny, jež je založen na důkladném pochopení a respektování přírodních zákonů a jejich projevů v našich životech. Dle Ayurvédy je člověk součástí přírody či vesmíru. Jeho fyzické, psychické a duchovní projevy jsou vyjádřením týchž principů, na nichž je příroda založena. Všichni musíme jíst, spát, pracovat.  Vyžadujeme zdraví, lásku a čistou mysl k harmonickému životu. Avšak potřeba spánku a jídla nebo forma lásky, kterou vyžadujeme, jsou vysoce individuální. Rozeznání a respektování této individuální jedinečnosti je základním kamenem Ayurvédy. 

Úkolem každého člověka je zjistit, jaká je jeho vnitřní „příroda“ a naučit se s ní zacházet tak, aby v každém okamžiku byl v relativní rovnováze. To znamená v souladu s vnějším prostředím a sám se sebou. Rovnováha představuje zdraví a vitalitu a tím i předpoklad pro naplnění pravého cíle života.

 

Původ

Kořeny Ayurvédy sahají hluboko do historie lidské existence. První písemné zmínky pocházejí z Indie a jsou téměř 6 000 let staré. Indie byla vždy duchovně založená společnost. Zajímala se o pochopení funkce vědomí a mysli. Vysoce vyvinutí jedinci této společnosti pracovali na systému,  který by člověku pomohl dosáhnout absolutního vědomí, to jest stavu, v němž individuální vědomí splyne s vědomím universálním. Člověk se tak vrátí do původního stavu, z něhož dle východního přesvědčení vyšel. Jak tito jedinci záhy poznali, nelze dosáhnout osvobození, aniž bychom prošli hmotnou existencí, tedy fyzickým tělem a praktickým životem. Tato fyzická existence je nutná k tomu, abychom poznali a zažili zákonitosti hmoty, poznali fungování vesmíru a vědomí. Poté se můžeme navrátit do původního čistě duchovního stavu.Studium vědomí je předmětem védské filosofie. Tato disciplína se zabývá pochopením struktury a funkce vesmíru a vědomí člověka. Jejím úkolem je též vyvinout nástroje, jež lidem pomáhají vědomí poznat a ovládat. Toto obrovské úsilí není možné, je-li člověk vytrhován slabým či nemocným fyzickým tělem. Pevné zdraví a tělo jsou předpokladem ke stabilní duchovní práci. Tudíž harmonie ve fyzické, psychické, a duchovní složce našeho života jsou hlavní oblastí zájmu ayurvédy.

Dle védské filosofie existují v životě člověka čtyři cíle: dharma, artha, kama a moksha. Dharma je naše přirozená povinnost. Určuje, čím se budeme zabývat  a jaký budeme mít vztah k materiálnímu světu. Je to směr, jímž cítíme, kam bychom se měli ubírat. Jedním z jeho vyjádření je povolání, které si člověk vybere. Cítíme-li lásku k dětem, naše dharma například nabude podoby matky s dětmi, či učitele nebo dětské lékařky. Je důležité, abychom věděli,  co je naše dharma a našli tak uspokojivé vyjádření v praktickém životě. Je nutné se zaobírat věcmi, jež jsou v souladu s tímto individuálním směrem. Zaměstnání se tak stává povoláním, které přináší vnitřní spokojenost. Netrpí pak zdraví a náš život se stane užitečným příkladem pro druhé, místo otrávené existence.

Druhou potřebou v životě je člověka je artha. Představuje starost o fyzickou stránku. To znamená zdraví, sílu, schopnost pracovat. Bez arthy bychom nebyli schopni naplnit naši dharmu. K tomu je nutné mít patřičné oblečení, vhodnou potravu, a další předpoklady k uchování zdraví.

Nejenom prací živ je člověk. K lidské existenci patří také kama neboli zábava. Je nutné udržovat společenství lidí pohromadě a v dobré pohodě. To znamená být pozitivním společenským vlivem, který přináší radost a podporu druhým. Takový člověk je vyhledáván ostatními, neb je příkladem a inspirací. Je také nutné vystřídat aktivitu odpočinkem a naplnit smysly a mysl příjemnými a harmonizujícími vlivy jako je pobyt v přírodě, poslech hudby a relaxace.

Tyto tři cíle bývají obvykle tak složité a těžko dosažitelné, že všichni bez výjimky trávíme 24 hodin denně honbou za jejich naplněním. Studujeme různé disciplíny, abychom získali potřebné vzdělání. Kvalitní vzdělání je předpoklad pro výhodné zaměstnání. To by nám obratem mělo zaručit finanční zázemí, a tím i zdánlivě vše potřebné k životu. Protože po celý život musíme intesivně pracovat, je důležité vědět jak.

Védské úsloví říká, že člověk by měl mít „ruce ve světě a srdce v oblacích“. To znamená nepracovat pro výsledky, neboť ty jsou pomíjivé a nemohou přinést trvalé uspokojení. Stejně tak výlučná touha po dharmě, arthě a kamě je mylná.

Prvotním a jediným cílem života je moksha, neboli osvobození. Dokážeme-li se osvobodit od závislosti na hmotném světě a obrátit se směrem k vědomí, k duchovní podstatě naší existence, život nabude pravého smyslu. Je-li toto opravdový a jediný záměr našeho života, pak veškeré konání se stává službou vesmíru. Dharma, artha a kama jsou automaticky naplněny, aniž bychom se o ně starali. Takový je jeden ze zákonů vesmírné existence. Jeho naplnění ovšem vyžaduje důvěru, která přichází pouze s detailní znalostí funkce přírody a nás samých. Pro poznání přírody jako takové je potřeba začít s poznáním přírody vlastní, to jest našeho těla, psychické a duchovní stránky. A tomu slouží Ayurvéda.

Všezahrnující rozsah Ayurvédy ilustruje příběh, který mi kdysi vyprávěl jeden lékař z Indie. Během jeho studia Ayurvédy na lékařské fakultě, přednášející profesor požádal jednoho dne studenty, aby strávili odpoledne venku, mimo posluchárnu. Jejich úkolem bylo přinést z přírody předmět či předměty, které nemají žádné léčebné použití. Po velkém hledání se studenti vrátili do posluchárny obtěžkáni předměty, o nichž se domnívali, že splňují požadované kritérium. Jaké bylo jejich překvapení, když dotyčný profesor vysvětlil, že všechno, co příroda poskytuje, má léčebné využití. Člověk ovšem musí mít znalou mysl a zkušenost s jejím použitím.

Tento (možná poněkud překvapivý příběh) je přesným vyjádřením Ayurvédy a jejího přístupu k léčení. Ayurvéda zahrnuje spektrum života a proto přesahuje do mnohých oblastí a disciplín. Zabývá se nejenom diagnostikou a léčením onemocnění, ale také prevencí.  Ayurvéda tvrdí, že „moudrý člověk je ten, kdo nemocem předchází, nikoliv ten, kdo dopustí, aby nastaly“. Proto umění prevence a tím i regenerace organismu je propracováno do největšího detailu v Ayurvédě ve srovnání s ostatními systémy přírodní medicíny.

(převzato z www.drmartina.cz)

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode